Má vaše dítě problémy s učením? Potřebujete poradit? OBRAŤTE SE NA NÁS ->>

Jak na psaní / čtení háčků a čárek?

Má vaše dítě problém se čtením nebo psaním háčků a čárek? Pojďme se prvně podívat, jak takový problém vzniká.

Někdy se mylně uvádí, že děti čárky neslyší. Pokud by tomu skutečně tak bylo, měly by problém i ve výslovnosti.

Za předpokladu, že děti mají výslovnost v pořádku, je problém ve špatné technice učení.

Nejčastěji to může mít tyto 2 důvody:

Při výuce samohlásek, kdy učitel (rodič, sourozenec, …) špatně vyslovuje samohlásky, dítě neslyší rozdíly mezi „ A“ a „ Á“ , „E“ a „É“,… Můžeme sledovat, že když mu ukazujeme na písmeno „A“, tak vyslovujeme „Á“. Tímto způsobem dítě přivedeme do zmatku, kde nedokáže rozeznat, kdy se čte samohláska dlouze nebo krátce, tudíž se čárka píše nebo nepíše.

Druhým nejčastějším důvodem je, že dítě má problém v rozpoznávání písmenek při čtení. Je rádo, že text nějakým způsobem přečte. Čárku nad písmenky není schopno zaznamenat, a tak ji ani nečte. Tento problém je i ve psaní. Dítě se velmi soustředí na napsání slov, vybavování písmenek,… Pozornost na psaní čárek je na něj již moc.

Co s tím?

Je potřeba si dávat bedlivý pozor, abychom správně vyslovovali písmenka jen v jejich zvukové podobě. „A“- „A“,  „M“ – „M“, ne „EM“

Dítě musí, hlavně u samohlásek, dobře přečíst a rozpoznat jejich zvuk, a to u krátkých i dlouhých samohlásek. Poté musíme trénovat, krok po kroku, dlouhé i krátké slabiky. Když dítěti už nedělají problém samohlásky a slabiky, teprve poté přecházíme na krátká slova. Důležité je toto trénovat ve čtení i ve psaní.

Prvně můžeme psát jen krátké a dlouhé samohlásky, následně slabiky a pak krátká dvouslabičná slova. Při psaní je vhodné dítě naučit, že jakmile napíše dlouhou samohlásku, tak ihned napíše znaménko nad písmenko. Ne, až bude mít napsané celé slovo. To mu bere pozornost a může snáze dělat chyby.

 

Jako vždy při učení, je velice důležité, dělat vše s trpělivostí, nesmírnou náklonností, správným potvrzováním, pořádným procvičením a zažitím.

 

Pozorujete, že vám to dělá problém? Pomůžeme vám s tím ->>>

Chcete dostávat upozornění do e-mailu?

Budeme vám posílat informace o nových článcích, termínech přednášek či letních táborů a jiných akcí, které pořádáme.

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletterů po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše osobní údaje »

© BASIC Česká republika, z.s. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Studijní centrum BASIC je oprávněno používat služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka ve vlastnictví mezinárodní organizace Association for Better Living and Education International a je použita s jejich svolením.

Top