Má vaše dítě problémy s učením? Potřebujete poradit? OBRAŤTE SE NA NÁS ->>

MOTIVACE??? Co to vlastně je?

Motivace. Často omílané slovo. Jak to s ním je?

Je to náš motor. Žene nás k výsledkům a výkonům, přiměje nás k pohybu. Každý z nás takový motor má. Čím je silnější, tím větším množstvím energie nás nabije. Řídí naše chování a směřuje ho k cíli, který jsme si vytyčili. Při silné motivaci jsme nadšení a máme spoustu radosti, kterou předáváme dál.

Motivace ale také souvisí s potřebami. Pokud něco potřebujeme, máme dostatek síly a schopností toho dosáhnout. Pokud potřebu nemáme, motivace se jen tak neobjeví. Z toho důvodu rozlišujeme motivaci vnitřní a vnější.

 

Vnější motivace

Jak už název napovídá, jedná se o motivaci z vnějšku, to znamená od někoho jiného než nás samotných.

Buď se někdo snaží motivovat nás, nebo naopak my se snažíme někoho nakopnout k činům. U dětí to úzce souvisí s výchovou.

A jak se vnější motivace uplatňuje na děti? Formou odměn, pochval, prestiže, ale také hrozbami, tresty a zákazy. Děti (ani dospělí) pak činnosti nedělají ze svého přesvědčení, ale pro to, co je čeká. Někdy se tomu také říká metoda cukru a biče. Taková motivace nemá většinou dlouhého trvání.

 

Vnitřní motivace

Naopak tato motivace vychází z nás samotných, z našeho nitra. Víme, že to děláme pro sebe, a nikdo nám to nemůže jen tak vzít. V učení to platí dvojnásob. Pokud děti vidí smysl v tom, co se učí, budou se učit s radostí a samy. Je třeba v nich probudit jejich vlastní touhu po poznání.

Malé děti mají obrovskou touhu se učit, velké množství energie a lehce se pro cokoli nadchnou. Jistě také znáte typickou otázku dětí: „Proč?“ nebo „Co to je?“. Bohužel s věkem tyto otázky ubývají, až se časem vytratí jakýkoli zájem.

Jak v nich tuto touhu a motivaci udržet nebo navrátit? Jak je zase nastartovat? To je téma na příště…

Chcete dostávat upozornění do e-mailu?

Budeme vám posílat informace o nových článcích, termínech přednášek či letních táborů a jiných akcí, které pořádáme.

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletterů po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše osobní údaje »

© BASIC Česká republika, z.s. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Studijní centrum BASIC je oprávněno používat služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka ve vlastnictví mezinárodní organizace Association for Better Living and Education International a je použita s jejich svolením.

Top