Učit se s dětmi o prázdninách? Ano, ale jak?

Máme za sebou skoro polovinu prázdnin. Děti jsou odpočaté, na školu ani nepomyslí. Užívají se léta, koupání, táborů, výletů a tolik příjemného nicnedělání.

Jenže za další měsíc se škola přihlásí. A vyvstává otázka, zda se s dětmi učit nebo je nechat být. Co bychom měli udělat? Záleží.

Pokud máte doma prvňáčky, druháčky, je třeba opakovat. Je velmi důležité číst, tak, aby si dítě bylo jisté, nemělo strach ze čtení, neutíkalo od něj a zvládalo plynule číst. Můžete si například spolu číst pohádky. Krátké, s velkými písmeny a jednoduchým textem.  Dále je třeba trénovat počítání. Sčítání a odčítání, nejlépe formu hry. Například počítání brambor při vaření, počítání všech otevřených oken v ulici nebo všech červených aut. …Cokoliv Vás napadne, ať už jste na procházce, u vody, kdekoliv. Opakujte jednoduché počty, tak aby si dítě bylo jisté a nepřemýšlelo o výsledku.

V případě psaní například nechte děti napsat pohled babičce a dědovi, nadepsat cedulky do kuchyně nebo zapsat nějaký údaj do diáře. …Fantazii se meze nekladou. A pokud má bráchu nebo ségru na táboře, nechte ho napsat krátký dopis.

U starších dětí záleží na tom, jak si vedly v minulém školním roce.

Pokud zvládaly vše dobře, pak není třeba se s dětmi učit. Stačí ke konci prázdnin zopakovat nejdůležitější látku. Existuje velké množství materiálů tištěných, i na internetu.

S dětmi, které měly během roku problémy, je třeba opakovat.  Nestačí si říci, že se to nějak usadí. Že si děti odpočinou a příští rok to bude lepší. Ono to být nemůže. S novým školním rokem přijde nová látka, přijdou nové požadavky a o to těžší bude pro dítě toto všechno zvládnout.

Pro Vás je teď důležité zjistit, kde má dítě mezery, ať už se jedná o matematiku, češtinu a tyto mezery doplnit. Pokud Vašemu dítěti dělá problém násobilka, jděte o krok níže. Jak je na tom se sčítáním a odčítáním? Zvládá přechod přes desítku, sčítání a odčítání dvouciferných čísel? Pokud váhá a je pomalé v odpovědích v některých z těchto oblastí, je třeba se zaměřit právě na ně. To samé platí pro češtinu. Nejde dítěti shoda přísudku s podmětem? Jak je na tom s koncovkami podstatných jmen? A co vyjmenovaná slova? Rozumí jejich významům? Umí je použít?

Vyjmenovali jsme toho tady opravdu hodně. Avšak jediný způsob, jak se vypořádat s problémy v učení, je právě tato cesta. Doplnění základů a neustálé procvičování, dokud si dítě látku nezafixuje.

Pokud je to na Vás příliš složité, obraťte se na nás. Doučujeme celé léto. A přestože zbývá jen měsíc prázdnin, dá se udělat spousta práce a část problémů již začít řešit. Velmi rádi Vám pomůžeme.

 

Malý tip na závěr

Chcete dostávat upozornění do e-mailu?

Budeme vám posílat informace o nových článcích, termínech přednášek či letních táborů a jiných akcí, které pořádáme.

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletterů po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše osobní údaje »

© BASIC Česká republika, z.s. | ochrana osobních údajů.

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Studijní centrum BASIC je oprávněno používat služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka ve vlastnictví mezinárodní organizace Association for Better Living and Education International a je použita s jejich svolením.

Top