Má vaše dítě problémy s učením? Potřebujete poradit? OBRAŤTE SE NA NÁS ->>

Jak vybrat školu a připravit se na přijímačky aneb jiný pohled do budoucnosti

Než se podíváme na to, jak zvládnout přijímací zkoušky, zaměříme se nejdříve na výběr školy.

 

Výběr školy

A tady je první kámen úrazu. Školu by neměli dítěti vybírat rodiče sami, ale dítě by se mělo ve výběru angažovat. Musíme ho dobře znát a vědět, jaká je jeho osobnost, jaké jsou jeho silné a slabé stránky, jaké má skutečné zájmy, talenty a i ostatní předpoklady. Měli bychom těmto věcem věnovat důkladnou pozornost a až na tomto základě vybírat, kam dítě směřovat v dalším vzdělávání.

Mnoho rodičů dětem nevybírá školu podle těchto předpokladů, ale záleží jim na vzdálenosti, co se jim líbí, podle svého snu, či aby dobře vypadali v okolí,… a ne podle toho, co zajímá dítě a kam by chtělo jít. Dokonce i mě bylo před lety vyčítáno od rodičů spolužáků mého dítěte, že jsem ho nechala jít na obor, který chtělo ono a ne na gymnázium, když na to má.

Víte, že podle statistik jen 3/5 středoškoláků pracují ve svém vystudovaném oboru? A to neuvádějí, jestli jsou v tomto oboru šťastní. A podívejte se i ze svého hlediska, kdybyste mohli vrátit čas a vybírat si nyní školu, vybrali byste si jinou? Šli byste stejným směrem? V zaměstnání trávíme poměrnou většinu svého času, a proč nedělat něco, co nás baví a máme k tomu kladný vztah.

 

 

Motivace

A tady se dostáváme k motivaci. Pokud mám k něčemu motivaci, mám motiv se v daném směru posouvat. A pokud ji nemám, těžko se rozhýbávám a mám výsledky. Toto zapříčiňuje časté selhání u přijímacích zkoušek či následném studiu. Nemám motivaci to dělat a být tam. Dělám to jen mechanicky.

Sami si zkuste najít situaci, kdy jste se něco učili, protože jste museli. Co jste z toho věděli? A naopak, pokud jste se učili něco, co vás opravdu zajímalo a chtěli jste to uplatnit v životě? Kolik jste si toho následně pamatovali? Vidíte ten rozdíl?

 

Jak se připravit na střední školu

Pokud tedy již máte rozhodnutí ohledně školy, můžeme se pustit do přípravy. Jako první krok se půjdeme podívat na to, co dítě k přijetí potřebuje. Pokud si nejste jisti, že to zvládnete přípravu sami, je dobré se obrátit na odborníky. 

 

Jak vypadá příprava u nás

U nás v centru prvně zjistíme, co dítě umí a co ne. Dále naplánujeme, jaké kroky je potřeba udělat, aby nejen zvládlo úspěšně přijímací zkoušky, ale i dále bylo ve studiu na dané škole úspěšné.

Velká chyba je jen dítě naučit na přijímačkové testy bez řádného pochopení. A tady se dostáváme i k tomu, že dítě musí umět dobře číst a hlavně mít porozumění textu. Jde o to, mu posadit velice pevné základy v učivu. Těmi jsou čtení s porozuměním, znalost pravopisu, gramatiky a matematiky. Každé dítě je úplně jiné, a tudíž potřebuje jiný přístup, ale i vysvětlit a procvičit jinou oblast. Z tohoto důvodu nepreferujeme hromadné kurzy, ale individuální přístup ke každému studentovi.

S přípravou na přijímací zkoušky je potřeba začít včas, aby dítě nebylo pod tlakem a mělo dostatek času vše zažít, pochopit a následně snadno použít.

Přejeme všem studentům hodně úspěchů, aby se dostali na vysněnou školu a tím se přiblížili k svému budoucímu snu. 🙂

 

 

Zdeňka Masopustová

ředitelka sítí center BASIC

 

 

 

Chcete dostávat upozornění do e-mailu?

Budeme vám posílat informace o nových článcích, termínech přednášek či letních táborů a jiných akcí, které pořádáme.

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletterů po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše osobní údaje »

© BASIC Česká republika, z.s. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Studijní centrum BASIC je oprávněno používat služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka ve vlastnictví mezinárodní organizace Association for Better Living and Education International a je použita s jejich svolením.

Top